Uncategorized, Żywienie

Czym karmić szczeniaka rasy dużej?- Royal Canin Junior Maxi

przykładowa sucha karma Royal Canin Junior Maxi w misceSzczenięta wymagają szczególnej troski, jeśli chodzi o jedzenie. Wraz ze wzrostem, który jest bardzo intensywny, zwiększa się ich zapotrzebowanie na energię, białko, wapń, fosfor i tłuszcze. Także właściwa dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, miedzi, witamin (głównie A i E) jest warunkiem prawidłowego rozwoju szczeniaka od chwili narodzin do osiągnięcia dojrzałości. Odpowiednie żywienie nie zależy wyłącznie od tylko specjalnie dopracowanej do jego potrzeb karmy o wysokiej jakości, ale także od odpowiedniego jej dawkowania. W przeciwnym razie zostanie zaburzony jego harmonijny rozwój i wystąpi ryzyko nadmiernego przyrostu wagi z powodu otyłości. Zagrożeniem jest także późniejszy problem ze stawami, zwłaszcza u tych psów, które wykazują tendencję do przemieszczania stawu biodrowego.

Aby dopracować odpowiednią dietę dla czworonoga, należy poznać jej podstawowe zasady. Do 4 tygodnia życia szczenięta jedzą wyłącznie mleko matki, dopiero po tym okresie, kiedy zaczynają rosnąć zęby mleczne, można dołączyć stały pokarm. Najlepiej podawać karmę suchą rozmiękczoną w wodzie. Karma powinna być wysokiej jakości i posiadać w swoim składzie dużą ilość pełnowartościowego białka. Niezbędna jest także odpowiednia ilość kalorii w pożywieniu. Nie może być  jej mniej niż 450/100 g pokarmu. Po ukończeniu 6 tygodnia życia podstawą diety szczeniaka może już być stała karma, którą dobiera się ze względu na potrzeby żywieniowe psiaka, na jego rasę i wielkość, szybkość wzrostu, ilość i rodzaj aktywności fizycznej. Jedną z takich karm, które można podawać w 2 miesiącu życia jest Royal Canin Junior Maxi. Po skończeniu 6 miesiąca życia należy zadbać, aby szczeniak miał zapewnioną odpowiednią ilość fosforu i wapnia, dlatego warto karmić pupila tą karmą aż do osiągnięcia 15 miesiąca życia.

Karma Royal Canin Junior Maxi jest przeznaczona dla szczeniąt psów dużych (waga psa dorosłego 26 – 45 kg) od 2 do 15 miesiąca życia. Jej unikalna kombinacja składników pokarmowych pozwala na zapewnienie prawidłowego przebiegu trawienia – obecność wysokosprawnych białek L.I.P., na zachowanie równowagi flory bakteryjnej jelit dzięki obecności prebiotyków FOS i MOS oraz na zapobieganie biegunkom. Dzięki swoim składnikom karma ta jest w stanie pokryć wysokie zapotrzebowanie szczeniąt ras dużych w czasie ich wzrostu przy jednoczesnym uwzględnieniu dbałości o wrażliwy układ pokarmowy oraz uniknięciu rozwoju otyłości. Obecność glukozaminy, chondroityny a także EPA/DHA w karmie Royal Canin Junior Maxi pozwala na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stawów u szczeniąt. Działanie przeciwutleniaczy współpracujących ze sobą (witamina C, E, luteina i tauryna) a także mannooligosacharydów wspomaga rozwój naturalnych mechanizmów obronnych.

O jakości karmy Royal Canin Junior Maxi świadczy jego skład, do których należy: ryż, suszone białko wołowe i wieprzowe, suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, gluten kukurydziany, pulpa buraczana, włókno roślinne, kukurydza, izolat białka roślinnego, suszone białko wieprzowe, olej sojowy, olej rybny, łupiny i nasiona psyllium, fruktooligosacharydy, wyciąg z drożdży (źródło mannooligosacharydów), hydrolizat skorupiaków (źródło glukozaminy), wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny), hydrolizat chrząstki (źródło chondroityny).

Należy także pamiętać o podaniu szczeniakowi świeżej wody przy karmieniu suchą karmą. Zapobiegnie się wówczas problemom gastrycznym i zadławieniom.

Dodaj komentarz