Pies uważany za błąd wzorca, czy piękny egzemplarz…


Chart polski
to rasa niezwykle dostojna. Zaliczana jest do odmian ras krótkowłosych. Nie ma w naszym kraju psa, który tak bardzo by się nie kojarzył z rodzimym patriotyzmem i polskością. Cechy urody tego psa były opisywane przez pisarzy na przestrzeni różnych epok (pierwsze wzmianki pojawiły się już około XIV wieku). Znane są też niezwykłe portrety Kossaka, które utrwalają niezwykłą urodę i siłę tych psów. Rasa była dumą i chlubą szlachty polskiej, które w tamtym czasie były wykorzystywane na polowaniach, gdzie ze względu na jego szybkość i zwinność świetnie się sprawdzały. Psy cechuje krótki włos, który jest nierównej długości na całym jego ciele. Włosy u tego psa są dłuższe na kłębie, w tylnej części ud oraz na spodniej stronie ogona. Zdarza się, że chart polski rodzi się długowłosy, jednakże zdecydowana większość hodowców uważa je jako niezgodne ze wzorcem i są one gorzej oceniane na wystawach psów rasowych.

Chart polski długowłosy wyróżnia się dłuższą sierścią w porównaniu do jego odpowiednika krótkowłosego. Jeśli chodzi o charakter cechuje go siła, dominacja i zdecydowanie. Jak każdy pies myśliwski jest niezwykle muskularny i silny, ale też wytrzymały i samodzielny, czasem uparty. Wielu hodowców skłania się ku opinii, że jest towarzyski i aby zdrowo się rozwijał nie powinien żyć w izolacji od innych ras psów, czy ludzi. Taki stan rzeczy może wywoływać u nich agresję, lęk i wykształcić negatywne cechy osobowości. Pies lubi towarzystwo innych psów, ale jest w stosunku do nich bardzo dominujący i władczy. Mimo to trudno mówić o braku równowagi w zachowaniu, ponieważ jest on stabilny emocjonalnie i spokojny, bardzo rzadko okazuje agresję. Jako psy terytorialne często bronią swojej przestrzeni, co powoduje wystąpienie silnego instynktu obronnego.

Długowłosy chart zwykle kojarzy się z chartem afgańskim, którego niezwykła sierść o imponującej długości zachwyca pięknem, ale też jest wymagająca w pielęgnacji. Polskie psy nie mają tak szczególnego włosa, ich długość jest nierówna. Odmiana długowłosa przypomina raczej charta perskiego, gdzie sierść jest różnej długości na różnych częściach ciała. Długie włosy są na ogonie, który przypomina pióropusz i łapach oraz na ich wewnętrznych częściach. Cechą charakterystyczną są także długie włosy na uszach. Rasa polska wywodzi się od chartów azjatyckich Saluki i Tazy. Pies odziedziczył po przodkach umięśnione ciało, wielkość i sylwetkę. Wielu hodowców wskazuje na fakt, że wersje długowłose są dużo wyższe od krótkowłosych. Zdarza się, że samiec charta polskiego długowłosego miewa nawet 80 cm wysokości w kłębie.

Długowłosa odmiana wymaga określonej pielęgnacji, która polega na regularnym czesaniu sierści. Dzięki tym zabiegom pies nie gubi sierści. Pies powinien być także regularnie kąpany. Wymagane są kąpiele z użyciem szamponu dla psów długowłosych. Nie ma jednakże reguł odnośnie częstotliwości tego zabiegu, uznaje się, że psy należy kąpać tak często jak tego potrzebują, ale nie częściej niż raz lub dwa razy w miesiącu.

Chart polski długowłosy, jak każda z odmian psów myśliwskich, wymaga specyficznego traktowania. Odnosi się ono nie tyle do pielęgnacji skóry, sierści, zdrowego odżywiania, ale przede wszystkim zaspokojenia ich potrzeb emocjonalnych, w tym potrzeby ruchu. Psy muszą się „wybiegać”, aby były zdrowe i dobrze się rozwijały, jeśli taka potrzeba będzie niezaspokojona będą się czuły sfrustrowane i nieszczęśliwe.

 

 

 

Dodaj komentarz