Chart polski, Uncategorized

W jaki sposób pielęgnować charta?

Nie ma w Polsce psa, który tak bardzo kojarzyłby się z naszą historią i staropolskimi obyczajami jak chart polski, który w XVIII wieku zyskał miano ulubieńca polskiej szlachty. Pies zasłynął z polowań na ptactwo, zające oraz wilki, w jakich odnosił duże sukcesy. Są to psy wyjątkowo dostojne i reprezentatywne, o szlachetnym wyglądzie. Należą do ras psów dużych, ponieważ mierzą aż od 68 do 80 cm, a ich waga w zależności od płci, oscyluje od 25 do 50 kg. Zachowanie charta i jego charakter cechuje wysoki poziom zrównoważenia, duża samodzielność, ale też skłonność do dominacji. To bardzo odważny pies, szybki i zdecydowany – cechy te zostały wypracowane na przestrzeni wieków i były konieczne do tego, aby mógł być potrzebny i użyteczny człowiekowi.

Pies wymaga szczególnego traktowania i pielęgnacji, by mógł zdrowo funkcjonować i cieszyć oko swoim urokiem. Wbrew pozorom pielęgnacja charta polskiego nie jest łatwa ze względu na wymagające spacery i konieczność „wybiegania się”. Pies, aby mógł prawidłowo funkcjonować i się rozwijać musi mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. Warto zabierać go na codzienne przejażdżki na rowerze, gdzie sprawdzi się jako towarzysz. Jeśli nie dostarczymy im koniecznego ruchu są nieszczęśliwe. Ponadto cechą wyglądu zwierzęcia jest jego muskularna sylwetka, która wymaga wypracowania na drodze wysiłku fizycznego i wymagających ćwiczeń, które warunkują pożądany wygląd. Aby mówić o doskonałym i zadbanym ciele powinniśmy zadbać o sylwetkę i o to, aby zachować doskonałe proporcje względem każdej z części ciała, które są określone we wzorcu rasy.

Pielęgnacja sierści charta polskiego nie jest wymagająca. To psy należące do rasy krótkowłosych, których włosy są bardziej sprężyste, niż gładkie lub określane mianem twardych. Sierść jest gęsta i składa się z dwóch warstw podszerstka, który jest bardzo gęsty i warstwy okrywowej. Długość sierści nie jest równa na całym ciele psa, ponieważ na kłębie sierść jest nieco dłuższa, podobnie jak na tylnej stronie ud i na ogonie. Brzuch psa jest pokryty krótką sierścią, dużo rzadszą, niż na pozostałych częściach ciała. Mimo to psy są dostosowane do naszych warunków pogodowych i nie marzną. Aby zapewnić im ładną sierść powinny być regularnie czesane.

Wśród chartów polskich zdarzają się psy długowłose, ale są one uważane za niezgodne ze wzorcem. Długowłose odmiany mają wyższe wymagania pielęgnacyjne, częściej muszą być czesane i delikatnie strzyżone.

Żywienie psów jest specyficzne, ponieważ z racji dużego zapotrzebowania na energię należy budować ich dietę na mięsie, które musi być najlepszej jakości, podobnie jak i inne składniki, czyli: kasza, ryż, makaron oraz warzywa i owoce. Doskonale nadają się do żywienia charta gotowa karma, proponowana przez różnych producentów w postaci karmy suchej i mokrej.

Psy by były szczęśliwe nie mogą być ograniczane kojcem, czy przestrzenią mieszkania. Dobrze się czują na dworze i z powodzeniem mogą mieszkać na świeżym powietrzu. U chartów polskich pielęgnacja to nie tylko dbanie o czystość skóry oraz dostarczanie im odpowiednich składników odżywczych,ale zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu, co nieodzownie odbija się na psychice. Są trudne w hodowli, ponieważ wykazują cechy typowego drapieżnika, działają instynktownie.Nie należy ich izolować, ponieważ osamotnienie może działać na jego szkodę i wywoływać w nim lęk oraz niepożądaną agresję.

Dodaj komentarz