Chart polski, Uncategorized, Żywienie

Zasady żywienia psów myśliwskich na przykładzie charta

Żywienie psa jest czynnością bardzo ważną, która warunkuje jego właściwy rozwój i wzrost w przyszłości. Już od samego początku, od kiedy pojawia się w naszym życiu pies powinniśmy stosować stałe i niezmienne zasady. Karmić psa zawsze w tym samym miejscu, o tych samych porach dnia. Dzięki temu wychowujemy naszego pupila i kształtujemy jego nawyki zachowania. Na miejsce posiłku najlepiej jest wybrać kuchnię lub przedpokój.

Charty to psy szczególne, które wymagają od właściciela dużej aktywności i zapewnienia im właściwej dawki ruchu oraz świeżego powietrza. Psy źle się czują w domu, więc zaleca się by mieszkały na podwórku.

W żywieniu charta od samego początku właściciel powinien stosować się do podstawowych zasad żywienia, szczególne w okresie ich wzrostu. Karma dla szczeniąt powinna składać się głównie z białka zwierzęcego, które stanowi około 80% podanego posiłku oraz koniecznego wapnia i fosforu. Składniki, jakie muszą znaleźć się w każdej psiej karmie można podzielić na następujące grupy:

  • Składniki budulcowe – złożone z białka i substancji mineralnych,
  • Składniki energetyczne, czyli zawierające odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczu,
  • Składniki regulujące – złożone z witamin, minerałów oraz błonnika.

Zdrowa dieta powinna zawierać prawidłowe zestawienie węglowodanów, białka i tłuszczu. Dobrze jest w żywieniu charta podawać surowe mięso, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kalorie i białko. Zbyt częste karmienie surowym mięsem może wywołać biegunki, dlatego warto dietę należy urozmaicać innymi źródłami białka. Doskonałym jego źródłem są ryby morskie, które oczyszczone z ości mogą być podawane w stanie surowym lub ugotowane (rzeczne zawsze trzeba gotować). Mięso ryb jest wartościowe, ponieważ jest bogate w proteiny, składniki mineralne oraz tłuszcze.

Dorosły chart potrzebuje ruchu, dlatego jedzenie powinno uwzględniać realizację tej potrzeby. Przy żywieniu charta należy kierować się zasadą zapewnienia mu wysokoenergetycznej karmy, szczególnie w okresie zimowym, kiedy potrzebuje energii na ogrzanie swojego ciała. Dieta jednakże nie powinna składać się tylko z mięsa. Psy uwielbiają sery, twarogi i jogurty.

Przy żywieniu charta warto pamiętać, że białko zwierzęce powinno być odpowiednio zbilansowane z innymi składnikami karmy, jak makaron, płatki owsiane, kasza, ryż, czy warzywa i owoce. Tak zbilansowana karma uzupełnia składniki konieczne do życia oraz dostarcza organizmowi konieczną energię.

Konieczne do rozwoju są także owoce i witaminy, które dostarczają psu niezbędnych witamin i mikroelementów, jak: żelazo, miedź, kobalt, mangan, cynk, fluor, jod, czy selen. Warzywa regulują przemianę białkową i tłuszczową w organizmie. Dieta roślinna nie powinna jednak zdominować całego posiłku, ponieważ charty są psami o szczególnych wymaganiach pod względem kaloryczności spożywanego posiłku. Specjaliści uważają, że warzywa powinny stanowić jedynie 5% całego posiłku.

Żywienie charta, by spełniało oczekiwania, powinno być przemyślane. Wymaga to od właściciela wiedzy, dlatego warto poradzić się lekarza, by zapewnić psu dobrze dobrane składniki i mu nie zaszkodzić. Możemy żywić psa przygotowując karmę ze świeżych produktów lub podać mu gotową mieszankę dla psów ras dużych, co proponuje wiele firm wyspecjalizowanych w produkcji żywności dla zwierząt.

Dodaj komentarz